info:

UWAGA! PRZEBUDOWA STRONY - ZA UTRUDNIENIA PRZEPRASZAMY
Od 2016 roku zapraszamy do Galerii Szara w Katowicach, więcej szczegółów na temat aktualnych działań na stronie
www.galeriaszara.pl

eksplozja na rynku | cieszyńska masa krytyczna

22.06

Encyklopedycznie masa krytyczna to “minimalna masa materiału rozszczepialnego, dla której zachodzi samorzutna reakcja łańcuchowa”. Taki jest sens akcji – zebrać w jednym miejscu i w jednej chwili tak wielu rowerzystów, by nastąpił rodzaj reakcji łańcuchowej, dzięki której na drogach będzie ich przybywać.

Kampania Dzień bez Samochodu obchodzony jest przez europejskie miasta od 1998 roku i propaguje przyjazne środowisku rozwiązania w transporcie – komunikację zbiorową,powstawanie dróg rowerowych, stosowanie proekologicznych paliw. W tym roku Cieszyn przyłącza się do akcji organizując min. masę krytyczną – pokazując, że rower to doskonały środek komunikacji i wypoczynku. Masa krytyczna ma być świętem rowerów, wspólną zabawą wszystkich rowerzystów, momentem, w którym bez obaw o własne bezpieczeństwo mogą jechać po ulicy i są traktowani jak równorzędni uczestnicy ruchu. Masa jedzie bez względu na pogodę.

Z roku na rok zwiększa się ilość samochodów na drogach, co znacznie oddziaływuje na ludzi i środowisko. Masowa motoryzacja nie pozostaje bez echa na naszym zdrowiu – przyczynia się do obniżenia jakości życia, powstawania alergii, nadciśnienia i chorób serca. Policyjne statystyki z roku na rok odnotowują coraz większą liczbę wypadków drogowych – w zeszłym roku w Polsce zginęło ponad 5,5 tysiąca osób. W miastach transport drogowy jest odpowiedzialny za 40% zanieczyszczeń powietrza, ponadto ciągły wzrost jego natężenia powoduje problemy takie jak hałas czy powstawanie korków. Coraz większa gęstość dróg zagraża istnieniu niektórych gatunków zwierząt. Ruchliwe drogi, szczególnie autostrady i drogi szybkiego ruchu, tworzą dla zwierząt bariery nie do przebycia, przez co wiele z nich ginie pod kołami samochodów.

Organizatorzy: Stowarzyszenie Serfenta, Wydział Ochrony Środowiska i Rolnictwa UM Cieszyn, partner: Galeria Szara.

Program obchodów Europejskiego Dnia bez Samochodu – Cieszyn 22.09

17.00 – zbiórka na Rynku, rozdawanie ulotek, stolik informacyjny, słów kilka

17.20 – przejazd ulicami miasta

Trasa przejazdu:

Rynek – ul.Głęboka – ul.Zamkowa – ul. Dr Michejdy – ul.Korfantego – ul.Kolejowa – ul.Bielska – ul.Wyższa Brama – ul.Szersznika – Rynek

18.00 – 20.00 – pokaz filmów w Galerii Szara

1.Stefan Shaeffer: Contested Streets: Breaking New York City Gridlock [“Miasto w ruchu”]

2.Jim Klein: Taken for a ride [“Wpuszczeni w korek”]


galeria szara / strefa szarej © 2019 All Rights Reserved

galeria szara / fundacja kultury audiowizualnej strefa szarej / 2012-2016 / some rights reserved

Designed by WPSHOWER

Powered by WordPress