info:

UWAGA! PRZEBUDOWA STRONY - ZA UTRUDNIENIA PRZEPRASZAMY
Od 2016 roku zapraszamy do Galerii Szara w Katowicach, więcej szczegółów na temat aktualnych działań na stronie
www.galeriaszara.pl

wojtek sienkiewicz | autobiografia

30. 04

Galeria KONTAKT | ks. Janusza 3 | Cieszyn

“Autobiografia jest cyklem, który ma przełamać mnie jako fotografa. Zawsze chciałem fotografować ludzi, ale jakoś brakowało mi odwagi, by zaczepiać obcych. Zawsze chciałem zrobić materiał, który możliwie dużo powie o mnie samym, mimo że sam do końca nie wiem, co chciałbym powiedzieć. Na koniec zawsze chciałem stworzyć coś, co będzie cenne i z czasem wartość tego – nazwijmy to – „dzieła” będzie rosnąć. Nie chodzi tu bynajmniej o wartość materialną.

Autobiografia opowiada o mnie przez pryzmat ludzi, którzy pojawiają się koło mnie: obcych i bliskich, chwilowych i tych, których znam od lat. To inni określają mnie, dzięki nim widz może sam wywnioskować, gdzie mieszkam, co lubię, co mnie smuci, co cieszy, co denerwuje. Wymagam od odbiorcy zaangażowania w kontakcie z moją twórczością, bo bez niej będzie to tylko zestaw nudnych portretów. Portretów, które także mogą – taką mam głęboką nadzieję – stać się cenne ze względu na pewien zapis socjologiczny.

Do końca 2008 roku powstał zalążek, szkic całości pracy, która jest nie do opisania, bo nie wiem ani tego, kiedy będzie jej finał, ani tego, co by miało nim być. Chciałbym, by trwało to maksymalnie długo, na ile wystarczy życia, a w takim razie finałem będzie jego koniec. Podjąłem ryzyko, by już na początku podzielić się częścią rezultatów, bo jeśli miałbym czekać na koniec realizacji tego cyklu, to nie mógłbym osobiście otworzyć wystawy. Pozostaje mi tylko mieć nadzieję, że nigdy nie dojdę do momentu, gdy nie zauważę już kogokolwiek, kto dopisze kolejny fragment mojej Autobiografii.

Co do stylizacji, to uwielbiam dawać ludziom poczucie, że uczestniczą w czymś ważnym. Chcę, żeby to odczuli. Oślepiająca blenda raz, że daje mi lepiej kontrolować światło, a dwa, że zdejmuje wszelkie maski z modeli i stają się bezbronni. Są na te kilkanaście sekund tylko moi. Nie używam światła błyskowego, bo po pierwsze lubię plastykę blendy, a po drugie jest zdecydowanie mniej dni słonecznych, w których mogę fotografować, więc nie mam do siebie pretensji, że w pochmurny dzień siedzę w domu.”

Wszystkie prezentowane fotografie zostały wykonane w latach 2008-2009.

Wojtek Sienkiewicz – fotograf, grafik kreatywny, z zamiłowania krytyk, recenzent i felietonista. Urodził się 4 stycznia 1979 roku w Oławie na Dolnym Śląsku. Pracuje we Wrocławiu, a tworzy tam, gdzie jest. Niedoszły absolwent ekonomii, ukończył Wyższe Studium Fotografii we Wrocławiu (dyplom w 2005 r., prowadzący: dr Piotr Komorowski), aktualnie student trzeciego roku Instytutu Twórczej Fotografii w Opawie (Czechy). Od wielu lat pod silnym wpływem tzw. Szkoły Jeleniogórskiej – jednak implementuje jej filozofię na gruncie pogranicza dokumentu i sztuki konceptualnej. Od grudnia 2008 roku redaktor magazynu poświęconego fotografii dokumentalnej 5klatek.pl. Obok działalności komercyjnej i artystycznej prowadzi autorską pracownię Cyfrowej Obróbki Obrazu w Międzynarodowym Forum Fotografii Kwadrat we Wrocławiu (kwadrat.edu.pl). Miłośnik ludzi, gór i psów. Mąż i świeżo upieczony ojciec.

Wystawy zbiorowe:
2004 – PureArtFestival – Browar Mieszczański – Wrocław – cykl Souvenir
2004 – Muzeum Karkonoskie – Jelenia Góra – XIII Biennale Fotografii Górskiej
2005 – BWA Design – Wrocław – Odmienne stany świadomości
2008 – 2 OFFO Objazdowe/Wrocław – Odmienne stany świadomości
2008 – Browar Mieszczański – Wrocław – Podwodny Wrocław

Wystawy indywidualne:
2009/ 20 marzec – Galeria Sto13 – Białystok – Autobiografia (Fragment)

Prezentacje:
2009/ 28 marzec – Rybnicki Festiwal Fotografii – prezentacja twórczości w ramach bloga: obrazowyterroryzm.blogspot.com – film dokumentalny

W najbliższym czasie:
2009/ 30 kwiecień – Galeria Kontakt – Cieszyn – Autobiografia (Fragment)
2009 – Galeria Obok ZPAF – Warszawa – Autobiografia (Fragment)

Publikacje:
2009 – Magazyn 5klatek.pl – wywiady i felietony
2009 – Magazyn 5klatek.pl – CastleParty 2007 – dokument.

galeria szara / strefa szarej © 2019 All Rights Reserved

galeria szara / fundacja kultury audiowizualnej strefa szarej / 2012-2016 / some rights reserved

Designed by WPSHOWER

Powered by WordPress