info:

UWAGA! PRZEBUDOWA STRONY - ZA UTRUDNIENIA PRZEPRASZAMY
Od 2016 roku zapraszamy do Galerii Szara w Katowicach, więcej szczegółów na temat aktualnych działań na stronie
www.galeriaszara.pl

skolimowski fest

26 – 27.01

Przegląd filmów Jerzego Skolimowskiego

26 stycznia:

Rysopis (1964), 70 min.
wyst.: Elżbieta Czyżewska, Jerzy Skolimowski, Tadeusz Minc, Jacek Szczęk
Debiut fabularny Jerzego Skolimowskiego, a jednocześnie pierwsza część filmowego dyptyku o Andrzeju Leszczycu, młodym człowieku mierzącym się ze swoją przeszłością i próbującym odnaleźć własną autentyczność. Film zmontowany jest z krótkometrażowych etiud zrealizowanych przez Skolimowskiego podczas czterech lat studiów.

Walkower (1965), 70 min.
wyst.: Aleksandra Zawieruszanka, Jerzy Skolimowski, Krzysztof Chamiec
Filmowa kontynuacja Rysopisu. Przypadkowe spotkanie po latach dwojga znajomych ze studiów przeradza się w próbę dokonania rozliczenia głównego bohatera z samych sobą oraz ukazuje jego rozterki duchowe, paradoksalnie niezwykłe podobne do tych, które przeżywa jego dawna koleżanka.

27 stycznia:

Bariera (1966), 76 min.
wyst.: Joanna Szczerbic, Jan Nowicki, Tadeusz Łomnicki, Zdzisław Maklakiewicz
Młody mężczyzna usiłuje pokonać oddzielające go od świata bariery: wieku, pieniądza, starych kultów, konwencji i hierarchii. Bohater rzuca studia, dom akademicki. Kiedy brałem stypendium, sprzedawałem się państwu ? Teraz mogę się sprzedać komu chcę! Jego marzeniem jest małżeństwo z bogatą kobietą, willa na przedmieściu i jaguar w garażu. Proces mieszczanienia jest, jego zdaniem, nieunikniony, własną degrengoladę trzeba więc przyspieszyć. Mężczyzna spotyka jednak dziewczynę, która ma inne ideały.

Ręce do góry (1967), 75 min.
wyst.: Jerzy Skolimowski, Joanna Szczerbic, Tadeusz Łomnicki, Bogumił Kobiela
Zjazd na dziesięciolecie ukończenia Akademii Medycznej. Brak tylko jednego z absolwentów – lekarza z jednej z polskich wsi. W liście wysłanym do swoich kolegów prowokuje ich do złożenia mu wizyty. Pozornie błaha podróż pociągiem towarowym staje się dla bohaterów okazją nie tylko do przywołania wspomnień z czasów studenckich, ale także do rozliczeń z własną, jak się okazuje – trudną, przeszłością.

Jerzy Skolimowski to twórca o międzynarodowej renomie potwierdzonej nagrodami na najważniejszych europejskich festiwalach. Jego twórczość należy do nurtu Nowej Fali w kinie europejskim. Przegląd Skolimowski Fest ma pokazać, że Nowa Fala filmowa – jeden z najbardziej doniosłych nurtów w historii światowego kina – nie była fenomenem wyłącznie francuskiej czy czeskiej kultury, lecz ma również wybitnych reprezentantów wśród polskich twórców filmowych.

galeria szara / strefa szarej © 2019 All Rights Reserved

galeria szara / fundacja kultury audiowizualnej strefa szarej / 2012-2016 / some rights reserved

Designed by WPSHOWER

Powered by WordPress