info:

UWAGA! PRZEBUDOWA STRONY - ZA UTRUDNIENIA PRZEPRASZAMY
Od 2016 roku zapraszamy do Galerii Szara w Katowicach, więcej szczegółów na temat aktualnych działań na stronie
www.galeriaszara.pl

Wystawa “Cieszyn, kocham Cię z daleka” była planowana od zeszłego roku. Miała być świętem Galerii z okazji 10-lat działalności. Przewidywała aktywne zaangażowanie ogromnej ilości artystów i sympatyków Szarej. Miały być “pocztówki z pozdrowieniami”, realizacje w przestrzeni miasta, koncerty, projekty realizowane specjalnie z tej okazji w Szarej i wirtualnie, etc. Miał być też katalog podsumowujący dekadę istnienia. Wiele osób bez zastanowienia deklarowało chęć udziału. Galeria na kilka tygodni miała być oddana we władanie artystów i stać się ciągle zmieniającą się przestrzenią twórczą.

Niestety w ciągu roku, który minął od momentu stworzenia koncepcji wystawy okazało się, że będzie to również ostatnie wydarzenie w Galerii Szara w Cieszynie. Decyzja taka została podjęta, ponieważ nie ma realnych możliwości i rozsądnych rozwiązań umożliwiających dalsze działania na “znośnym” poziomie bez ponoszenia znacznych wyrzeczeń i nakładów finansowych ze strony osób ją prowadzących, a niestety żadna z instytucji dysponujących budżetami na kulturę nie poczuwa się do jej finansowania. Galeria od początku swego istnienia ma charakter niekomercyjny, jest nastawiona na promocję sztuki i kultury współczesnej oraz edukację, jest prowadzona przez organizację pozarządową, a jej główne źródło finansowania to dotacja miejska utrzymująca się przez ostatnie kilka lat na poziomie 9000 zł. To cały roczny zewnętrzny budżet galerii uwzględniający zarówno koszty organizacji i promocji wystaw jak również koszty remontów oraz opłat stałych za czynsz, media, księgowość, etc. Oczywiście, nie ma tu żadnych etatów czy wynagrodzeń ani dla prowadzących ani dla artystów. Uprzedzając prawdopodobne zarzuty zapewniamy, że oczywiście są podejmowane ciągłe próby zdobywania dodatkowych dotacji, jednak pozyskiwanie pieniędzy na niekomercyjną galerię sztuki współczesnej prowadzonej poza ścisłym centrum kraju często graniczy z cudem. Na remonty i wyposażenie takiego miejsca dotacji po prostu nie ma. Dodatkowo prawie do każdego projektu należy doliczyć finansowy wkład własny. Komercjalizacja naszych działań również nie jest możliwa, bez zmiany miejsca czy charakteru działalności, a wielokrotne rozmowy z decydentami nigdy nie przełożyły się na zmianę sytuacji.

Na wydarzenia związane z obchodami 10-lecia i wydanie katalogu złożyliśmy kilka projektów, które trafiły m.in. do Urzędu Miasta, Starostwa Powiatowego oraz Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Miasto dołożyło 1500 zł do stałej dotacji, Starostwo przydzieliło 1200 zł, Ministerstwo, pomimo wystarczającej ilości punktów, nie przyznało żadnej kwoty.
W końcu doszliśmy do wniosku, że jeżeli z powodu takiego wydarzenia jest tak mizerny odzew, to nie mamy co liczyć na zmianę tej sytuacji w przyszłości. Kto ma do czynienia z prowadzeniem jakiegoś miejsca czy instytucji, czy też realizuje wystawy wie, że koszty utrzymania daleko wykraczają poza wymienione powyżej kwoty.

Chcemy jednak na koniec podkreślić, że nie zamykamy bo nam się nie udało, zamykamy bo nie widzimy żadnych szans zachowania poziomu galerii i prowadzenie jej w tak rozbudowanej formie jedynie przy pomocy dostępnych dotacji i naszych prywatnych środków, a prawdopodobnie osoby i instytucje decydujące o podziale finansów na kulturę w naszym mieście i kraju nie podzielają zdania na temat niezwykle ważnej roli kulturotwórczej, edukacyjnej i promocyjnej Galerii Szara w Cieszynie, co bezpośrednio odzwierciedla się w ich finansowym zaangażowaniu w działalność Galerii.

galeria szara / strefa szarej © 2019 All Rights Reserved

galeria szara / fundacja kultury audiowizualnej strefa szarej / 2012-2016 / some rights reserved

Designed by WPSHOWER

Powered by WordPress