info:

UWAGA! PRZEBUDOWA STRONY - ZA UTRUDNIENIA PRZEPRASZAMY
Od 2016 roku zapraszamy do Galerii Szara w Katowicach, więcej szczegółów na temat aktualnych działań na stronie
www.galeriaszara.pl

„Neoplasma” – instalacja Szymona Motyla

Szymon Motyl Neoplasma

Instalację częstochowskiego artysty Szymona Motyla przygotowaną przez Galerię Szara, będzie można obejrzeć gościnnie w przestrzeniach Księgarni/Czytelni „Na Granicy”. Otwarcie odbędzie sie 1 lutego o godz. 20.00 w ramach Imprezy Urodzinowej Zamku Cieszyn (8. Bardzo Mądre Urodziny Zamku).

 

Szymon Motyl urodzony w 1978 r. w Częstochowie, to artysta, który od kilku lat regularnie zaskakuje częstochowian swoimi realizacjami w przestrzeni miejskiej. Ukończył Instytut Plastyki na Akademii im. J. Długosza w Częstochowie, na kierunku grafiki warsztatowej pod okiem prof. Grzegorza Banaszkiewicza. Przez media nazywany “częstochowskim specjalistą od “odlecianych” pomysłów”. Sam mówi, że po prostu robi swoje. Maluje, tworzy grafiki, a ostatnio aktywnie działa na polu artystycznych instalacji w przestrzeni (swego rodzaju twórczych jednodniowych happeningów), często zaangażowanych społecznie. Sprawił już, że wszyscy oszaleli na punkcie gipsowych kur, zachęcał do spacerów z foliowymi owcami, stworzył podniebny basen, piramidę świecących ludzi, grupę porwanych przez wiatr, a także doprowadził do czołowego zderzenia rekina z muzeum. Do jego ostatnich instalacji w przestrzeni miejskiej, realizowanych w 2012 r., należą „Wniębowzięci” („9. Noc Kulturalna”, Częstochowa), „Skóra Falcora” wspólnie z Matyldą Sałajewską (Industriada – Święto Zabytków Techniki Województwa Śląskiego, Katowice – Nikiszowiec), „Przesuwanie owiec” (Częstochowa), „Rekin Miejski” („ART.eria – drugi strzał”, Częstochowa), „Przesuwanie owiec II” (Centrum Kultury im. Krystyny Bochenek, Katowice) oraz „Neoplasma” (Centrum Promocji Młodych, Częstochowa). Pojawianie się jego prac poza Częstochową wskazuje, że jedno miasto jednak zaczyna być dla jego wyobraźni zbyt ciasne i coraz śmielej zaraża swoimi pomysłami inne regiony Polski („Zjedzą nas” w Bałuckim Ośrodku Kultury w Łodzi, „Skóra Falcorna” w Katowicach wraz z Matyldą Sałajewską). Tym razem Szymon Motyl zainfekuje swoją twórczością miasto Cieszyn.

 

Ostatni projekt Neoplasma to wizualne wyzwanie rzucone odbiorcy. Zaproszenie do strumienia niczym niezahamowanych wrażeń, prowadzącego wprost do podświadomości. Jak ciemny, lateksowy nowotwór, który zakrada się do głowy i zachłannie pożera to, co najbardziej chcemy ukryć. Zapraszamy do przyjęcia tego wizualnego wyzwania już w najbliższym piątek (1.02) o godz. 20.00.

 

organizator | Fundacja Kultury Audiowizualnej Strefa Szarej
współpraca | Zamek Cieszyn, Świetlica Krytyki Politycznej “Na Granicy”

 

galeria szara / strefa szarej © 2019 All Rights Reserved

galeria szara / fundacja kultury audiowizualnej strefa szarej / 2012-2016 / some rights reserved

Designed by WPSHOWER

Powered by WordPress