info:

UWAGA! PRZEBUDOWA STRONY - ZA UTRUDNIENIA PRZEPRASZAMY
Od 2016 roku zapraszamy do Galerii Szara w Katowicach, więcej szczegółów na temat aktualnych działań na stronie
www.galeriaszara.pl

Cieszyński Tydzień Ziemi

plakat_net

 

W dniach 13-20 kwietnia w Cieszynie odbędzie się Tydzień Ziemi. Zapraszamy Was do wzięcia udziału w warsztatach, wykładach i spotkaniach o tematyce ekologicznej.

Pomysł zrodził się kilka tygodni temu, w trakcie rozmów na temat zorganizowania początkowo Dnia Ziemi w Cieszynie. Grupa młodych i ambitnych osób z Czech, Polski i Rumuni, pracujących w różnych środowiskach, a podzielających wspólną pasję: środowisko naturalne, zdecydowała się na opracowanie tygodniowego programu. Tydzień Ziemi ma nas przygotować na obchody Dnia Ziemi, który przypada na dzień 22 kwietnia.

Rozpoczynamy 13 kwietnia warsztatami, gdzie wraz ze studentami Uniwersytetu Śląskiego w Cieszynie, zmienimy stare drewniane palety w herbaciane stoliki. Na niedzielę 14 kwietnia zaplanowane zostało oficjalne otwarcie w herbaciarni Laja oraz warsztaty pt. „Co można zrobić z zużytych liści herbaty?”. W poniedziałek zapraszamy do Galerii Szara na wykład o farmach okiennych i domowym ogrodnictwie oraz warsztaty z robienia wertykalnych ogrodów. We wtorek Monoi Tiara Natural Cosmetics zaprowadzi nas w świat zdrowych kosmetycznych alternatyw. Z kolei w środę i czwartek zapraszamy na warsztaty kreatywnego recyklingu – w środę od godz. 17.00 w Kawiarence Twórczej poznamy alternatywne sposoby robienia muszek, a w czwartkowe popołudnie w Laji odbędą się warsztaty z robienia portfeli z zużytych kartonowych pojemników po napojach. Nie zabraknie również degustacji zdrowego i wegetariańskiego jedzenia (spotkanie z Iwoną Deperas z Vegehut zaplanowano na czwartek 18.04). Na piątek zaplanowano spotkanie z Barbarą Wojtkowską- Guicherit ze spółdzielni Ekocentrycy oraz Markiem i Martą ze Studia Gajda, którzy opowiedzą nam o ekologicznym budownictwie i projekcie domu – Earthship. Tydzień zakończymy w sobotę wspólnym sadzeniem roślin na działce (Rodzinne Ogrody Działkowe „Wzgórze”) oraz wymianą „niepotrzebnych” rzeczy w Galerii Szara.

Wstęp na każde wydarzenie jest bezpłatny. Jednakże mile widziane będą dobrowolne datki na zakup materiałów, używanych w trakcie warsztatów. Mile widziana będzie również pomoc w promocji wydarzenia, przyniesienie ze sobą ziaren, bądź roślin na warsztaty z ogrodnictwa oraz wszelkich „niepotrzebnych” rzeczy na wymianę podczas Wymiennego Popołudnia.

Zapraszamy!

Więcej informacji na naszym blogu: http://thearthweek.wordpress.com/

Organizatorzy: Fundacja i Herbaciarnia Laja, DDM, Galeria Szara i Fundacja Kultury Audiowizualnej „Strefa Szarej”, Reciclare Creativa.

Partnerzy: Hankove, Monoi Tiara Natural Cosmetics, Studio Gajda, Vege Hut, Ekocentrycy, Kawiarenka Twórcza, POMPOM, Studenckie Koło Animatorów Kultury.

 

SZCZEGÓŁOWY PROGRAM

Sobota, 13.04.

godz. 17.00 – Warsztaty kreatywnego recyklingu: Jak przekształcić palety w stoły? (sala ASK “pod aulą” Uniwersytetu Śląskiego w Ciesznie, ul. Bielska 62)

Niedziela, 14.04.

godz. 18.00 – Oficjalne otwarcie: Tydzień Ziemi (Herbaciarnia LAJA, ul. Zamkowa 3abc, Cieszyn)
godz. 18.30 – Warsztaty kreatywnego recyklingu: Co można zrobić z liści herbaty? (Herbaciarnia LAJA)
godz. 20.00 – Eko film: Home (Herbaciarnia LAJA)

Poniedziałek, 15.04.

godz. 18.00 – Wykład: Farmy okienne, zielone dachy i ogrody wertykalne (Galeria SZARA , ul. Srebrna 1, Cieszyn)
godz. 19.00 – Warsztaty kreatywnego recyklingu: Ogrody wertykalne (Galeria SZARA)

Wtorek, 16.04.

godz. 18.00 – Wykład: Ekologiczne kosmetyki – prowadzenie: Katarzyna Rybiec (sklep Monoi Tiara Natural Cosmetics ul. Górny Rynek 7, Cieszyn)

Środa, 17.04.

godz. 17.00 – Warsztaty kreatywnego recyklingu: Inny rodzaj krawatów: muszki (Kawiarenka Twórcza, ul. Głęboka 25, Cieszyn)
godz. 18.00 – Tydzień Ziemi wspiera Festiwal Polskich Filmów Krótkometrażowych Short Waves (Galeria SZARA)

Czwartek, 18.04.

godz. 18.00 – Wykład: Zdrowe żywienie – prowadzenie: Iwona Deperas z baru wegetariańskiego VegeHut (Herbaciarnia LAJA)
godz. 19.00 – Warsztaty kreatywnego recyklingu: Wypij mnie, zwiń mnie i nigdy mnie nie porzucaj! – portfele z opakowań Tetra Pack (Herbaciarnia LAJA)
godz. 20.00 – Eko film (Herbaciarnia LAJA)

Piątek, 19.04.

godz. 18.00:
– Wykład: Ekologiczne budownictwo – Earthship ze Studiem Gajda (Herbaciarnia LAJA)
– Wykład: Eko architektura z Barbarą Wojtkowską-Guicherit ze spółdzielni socjalnej Ekocentrycy (Herbaciarnia LAJA)
godz. 20.00 – Eko film (Herbaciarnia LAJA)
Sobota, 20.04.

godz. 12.00 – Zasadź mnie! Organiczne ogrodnictwo. Wszystko co potrzebujesz wiedzieć o ogrodnictwie! (Rodzinne Ogrody Działkowe WZGÓRZE, ul. Strzelców Podhalańskich, Cieszyn – spotkanie na rynku i wspólne przejście na miejsce)
godz. 14.00 – SWAP afternoon (Galeria SZARA)

galeria szara / strefa szarej © 2019 All Rights Reserved

galeria szara / fundacja kultury audiowizualnej strefa szarej / 2012-2016 / some rights reserved

Designed by WPSHOWER

Powered by WordPress