info:

UWAGA! PRZEBUDOWA STRONY - ZA UTRUDNIENIA PRZEPRASZAMY
Od 2016 roku zapraszamy do Galerii Szara w Katowicach, więcej szczegółów na temat aktualnych działań na stronie
www.galeriaszara.pl

Stand By / За Беларусь – wystawa

Galeria Szara oraz Sputnik Photos zapraszają na wystawę

Stand By / За Беларусь

wernisaż | 19.06.2013 | g. 18:00
wystawa | 19.06–31.07.2013

Galeria Szara, Cieszyn, Srebrna 1

Jan Brykczyński, Andrei Liankevich, Manca Juvan, Justyna Mielnikiewicz, Rafał Milach, Adam Pańczuk, Agnieszka Rayss

 

Agnieszka Rayss1 (Kopiowanie)Genezą wystawy był projekt, dzięki któremu powstała książka fotograficzna Stand By. Siedmiu fotografów różnych narodowości pojechało na Białoruś aby zobaczyć, co kryje się pod wyświechtanym określeniem „ostatnia dyktatura w Europie“. Nie było łatwo zrozumieć ten kraj. Jak pisze Victor Martinovich w swoim eseju, na Białorusi na każdym kroku stykasz się z przykładami podwójnego systemu, są dwa związki literatów, między 1996 a 1999 były nawet dwa parlamenty, życie jest ciężkie ale jednocześnie gdy przyjeżdżasz do Mińska, wszystko jest czyste i zadbane. Było ciężko zrobić zdjęcia, ale jeszcze trudniej było opowiedzieć cokolwiek o Białorusi po powrocie. Zająć stanowisko w sprawie Białorusi. Czy robienie książki fotograficznej to działanie polityczne?

Tematy poruszane przez fotografów: Puszcza Białowieska i jej miejsce w życiu społeczności nadgranicznej, biuro matrymonialne dla zagranicznych klientów, weteranki Wielkiej Wojny Ojczyźnianej, emigracja zarobkowa Białorusinów do USA, współczesna interpretacja II Wojny Światowej, zwycięzcy konkursów państwowych, manifestowanie przekonań poprzez modę uliczną.
Książce towarzyszą multimedia oraz blog, a także warsztaty dla studentów. Projekt finansowany przez Europejską Fundację Kultury.

Stand by zdobyło nagrodę Miesiąca Fotografii w Bratysławie jako fotograficzna książka roku 2012 w Europie Środkowo-Wschodniej.

organizatorzy
Fundacja Kultury Audiowizualnej Strefa Szarej, Sputnik Photos

więcej na
www.galeriaszara.pl
www.sputnikphotos.com

 

 

galeria szara / strefa szarej © 2019 All Rights Reserved

galeria szara / fundacja kultury audiowizualnej strefa szarej / 2012-2016 / some rights reserved

Designed by WPSHOWER

Powered by WordPress