info:

UWAGA! PRZEBUDOWA STRONY - ZA UTRUDNIENIA PRZEPRASZAMY
Od 2016 roku zapraszamy do Galerii Szara w Katowicach, więcej szczegółów na temat aktualnych działań na stronie
www.galeriaszara.pl

SALT / Urszula Kluz-Knopek – Keep away from fire / Zawsze przechodzimy

zaproUKKkeep-netFB2

 

21 września 2013 /godz. 17:00

Inauguracja projektu SALT / wystawa towarzyszy Skarbom z cieszyńskiej trówły
Urszula Kluz-Knopek – Keep away from fire / Zawsze przechodzimy

Praca Urszuli Kluz-Knopek dotyka problemu z różnych perspektyw, z jednej strony jest to intymna historia zamknięta w konkretnej rodzinie. Pojawiają się tutaj wątki dorastania, zmieniania się, dojrzewania, wzajemnego oddalania się i zbliżania wokół bliskich sobie osób. Można to określić jako przelewanie się z punktu do punktu i ciągłe mielenie przeszłości. Czuję, że nie mam dostępu do rzeczywistości jako takiej, mówię o teraźniejszości, bezpośrednim udziale w byciu tu i teraz. Wstaję rano, widzę swojego syna, jest cudowny, a ja patrzę na niego jakby już umierał, zatracał się. Po powrocie ze szkoły będzie już zupełnie innym człowiekiem. Wiem, że już nigdy nie będzie taki jak teraz i ogarnia mnie żal na myśl o nieustanie przemijającym czasie, i niemożności zatrzymania chwili. A ja chciałabym znaleźć dla siebie coś stałego, jakieś oparcie (kotwicę, punkt). Nieprzemijalny pewnik. Tymczasem wszystko płynie, krąży, wiruje. Sedno pracy skupia się wokół niepewności teraźniejszości. Tego, że jako ludzie nie jesteśmy w stanie doświadczać odbywającej się aktualnie chwili w pełni a raczej ciągle balansujemy pomiędzy przeszłością a przyszłością. Dla mnie osobiście dodatkowym problemem jest świadomość ciągłej utraty, śmierci teraźniejszości.

Zakończenie wystawy to spojrzenie z perspektywy, nie ma tu już konkretnych osób, a raczej masa przypadków. Ta część odwołuje się bezpośrednio do przemijania. Przechodzimy po, jesteśmy w instalacji zbudowanej z setek niewinnych niemowlęcych ubrań, żeby dojść do jednego punktu. Punktu doświadczania nieobecności. Punktu granicznego pomiędzy byciem, a nie byciem.

 

Wystawa Urszuli Kluz-Knopek jest częścią projektu SALT prezentującego artystki i artystów związanych z Cieszynem i cieszyńską Galerią SZARA. Na projekt złożą się wystawy, spotkania, warsztaty i inne działania – ZAPRASZAMY.

 

organizatorzy
Galeria Szara, Fundacja Kultury Audiowizualnej STREFA SZAREJ

współpraca
Zamek Cieszyn

media
NGO.cieszyn.pl

galeria szara / strefa szarej © 2019 All Rights Reserved

galeria szara / fundacja kultury audiowizualnej strefa szarej / 2012-2016 / some rights reserved

Designed by WPSHOWER

Powered by WordPress