info:

UWAGA! PRZEBUDOWA STRONY - ZA UTRUDNIENIA PRZEPRASZAMY
Od 2016 roku zapraszamy do Galerii Szara w Katowicach, więcej szczegółów na temat aktualnych działań na stronie
www.galeriaszara.pl

Tomáš Džadoň / spotkanie z artystą

Tomas_Dzadon_Can't Undo_2008_(archiv autora) (Kopiowanie)

 

Galeria Szara oraz Galeria Miejska w Trzyńcu zapraszją na spotkanie ze słowackim artystą Tomásem Džadoniem

23 pażdziernika 2013 / godz. 18.00
Galeria Szara, ul. Srebrna 1, Cieszyn

Tomáš Džadoň urodził się w 1981 w Popradzie na Słowacji. Mieszka i pracuje w Pradze. Absolwent Akademii Sztuk Pięknych w Pradze, doktorant na Akademii Sztuk Pięknych w Bratysławie, laureat Essl Award 2007, finalista Ceny Jindřicha Chalupeckého 2009, finalista Ceny Oskara Čepana 2012, laureat nagrody Tatra Banku Młody twórca 2012.

Džadoň znany jest głównie ze swoich projektów, w których zajmuje się się głównie dziedzictwem osiedli, bloków i reinterpretacją architektury socjalistycznej Czechosłowacji. Często konfrontuje lub miesza architekturę bloków i osiedli z tradycyjną, ludową architekturą drewnianych domów. Dla Džadonia ważne są doświadczanie czasu obecnego oraz wspomnienia. W swojej pracy pokonuje własne uczucia wykorzenienia. Jego obiekty architektoniczne pracują ze zmianami historyczno-politycznymi w postkomunistycznej Europie Środkowej i zadają pytania związane ze znalezieniem własnej tożsamości w odniesieniu do tradycji, tak odległej jak i  niedalekiej przeszłości. Na początku października tego roku w Koszycach zakończyła się jego długoterminowa realizacja architektoniczna Pomnik architektury ludowej. W pracy tej na dachu jednego z wielu bloków, na jednym z wielu koszyckich osiedli, ustawil trzy drewniane domy.

Jest jednym z założycieli Verejného podstavca (Publicznego piedestału) – platformy wolnych idei w przestrzeni publicznej. Celem tej platformy jest wykorzystanie opuszczonych piedestałów, placów do prezentacji sztuki współczesnej i tworzenie tymczasowych, Dočasné Autonómní Zóny umění (D.A.Z)  (Stref Autonomicznych Sztuki) – przestrzeni prawdziwie wolnej i solidarnej.

Jakub Adamec

Autor o swojej twórczości:  ” Od 2007 roku poświęcałem się intensywnie twórczości rzeźbiarskiej i obiektom, pracy w przestrzeni z naciskiem na fizyczne doświadczenie widza. Jego obecność w moich instalacjach jest niezbędna i  swoimi obiektami i instalacjami próbuję wprowadzić odbiorcę w stan niepewności . Podstawą dla mnie są własne osobiste doświadczenia, gdy moje dzieciństwo przedzielił 1989 rok i dorastałem w już otwartym społeczeństwie “mečiarowskiego ” kapitalizmu (Vlado Miečar – ówczesny kontrowersyjny słowacki premier). Ze względu na to dwubiegunowe doświadczenie życiowe, które uważam za jedno z najbardziej wartościowych jakiego  doświadczyłem, mam też problematyczny związek ze swoją przeszłością. Istotne stało się dla mnie pojęcie tradycji, które komunizm po swojemu przetłumaczył jako folklor i degradował go do ludowych festiwali, pieśni i tańców, a tym samym całkowicie je zamroził. Poprzez pracę z tradycyjną  architekturą ( Traditional Caravan, 2006, Folk Architecture Monument, 2006-2013) lub z socjalistyczną ikoną – blokiem – buduję własne wyobrażenie na temat  współczesności. Nie neguję przeszłości, wręcz przeciwnie, uznaję ja jako coś, co należy do nas, jest jednym ze sposobów, aby stać się tym, kim chcemy być. “

Zapraszamy również na wernisaż wystawy Tomáš Džadoň  “sme ti na ťarchu” do Galerii Miejskiej w Trzyńcu (Czechy), 24.10 czwartek, godz. 17.00
więcej informacji tu >> https://www.facebook.com/events/185293694991896/

współpraca

Galeria Miejska w Trzyńcu

galeria szara / strefa szarej © 2019 All Rights Reserved

galeria szara / fundacja kultury audiowizualnej strefa szarej / 2012-2016 / some rights reserved

Designed by WPSHOWER

Powered by WordPress