info:

UWAGA! PRZEBUDOWA STRONY - ZA UTRUDNIENIA PRZEPRASZAMY
Od 2016 roku zapraszamy do Galerii Szara w Katowicach, więcej szczegółów na temat aktualnych działań na stronie
www.galeriaszara.pl

Tom Swoboda KONTERFEKT

Galeria Szara zaprasza na wystawę

Tom Swoboda KONTERFEKT

wernisaż 05.04.2014 / g. 18.00
wystawa 06.04 – 07.05.2014
www.galeriaszara.plOd kilku lat Swoboda skupiony jest na pracy nad projektem „Konterfekt”, który w pewnym sensie można nazwać artystyczno-badawaczym. Tytuł nawiązuje do XVII wiecznego łacińskiego słowa centerfectus oznaczającego „naśladowanie” lub „podrabianie”. Pole jakiego dotyczy skupia się na chrześcijaństwie mającym największy wpływ na wizerunek Boga w naszym kraju. Do projektu zostały jak mówi artysta „wybrane osoby posiadające największe lub najsilniejsze doświadczenie w obcowaniu z Bogiem”, których „wizualny zapis” tworzy intymną, symboliczną ikonosferę obrazu Boga. To wnikliwe studium cudów od uzdrowionych ludzi, zawdzięczających pozostanie przy życiu modlitwie i wstawiennictwu wspólnoty, przez wizje objawiające proroctwo, po wskrzeszenie z martwych. Swoboda tropi “dotyk Boga” i w ten sposób próbuje zbudować jego wizerunek. Sampluje uzdrowione tkanki i wykonuje odlewy uzdrowionych fragmentów ciała, przenosząc w obszar “widzialności, tego co by się zatarło w życiu”. Konfrontując się z cudownością, śmiało wkracza w pole tego, co nieznane. Ciała zmiażdżone, odbudowujące się wbrew wszelkim oczekiwaniom, które wywieść można by z naukowej oceny, w sposób oczywisty odsyłają do “cudownych obrazów z nieba”, “nienamalowanych ręką ludzką`’, otwierają się na niewiedzę.*
W projekcie Konterfekt Tom Swoboda stara się legitymizować duchowy aspekt życia człowieka. Najnowsza odsłona cyklu Narysuj mi Boga związana jest z wizerunkiem Boga w tradycji judeochrześcijańskiej. Artysta zaprosił do współpracy nietypowych przedstawicieli różnych wspólnot religijnych, sytuujących się na pograniczu oficjalnego kościoła.
Na drugą część projektu składa się utwór zaśpiewany przez Natalię Niemen Pieśń Ishti, zarejestrowany podczas modlitwy wokalistki wykonanej w języku anielskim, tak zwaną glosolalią. To dar posługiwania się realnym językiem, którego dana osoba nigdy się nie uczyła, ale używa go dzięki objawieniu.
Sytuacja stała się ogromnym wyzwaniem, przysparzając wierzącym dużego trudu. Początkowa niemożność związana była między innymi z religijnym zakazem przedstawiania Jahwe, ale także z ograniczeniami, trudnością pozyskania wewnętrznego obrazu, a następnie przekucia go na materialne medium.

Anna Mituś

Tom Swoboda – artysta multimedialny, w latach 1995-98 studiował na wydziale rzeźby wrocławskiej Akademii Sztuki Pięknych. Współzałożyciel i prowadzący galerię “Szara” w Cieszynie (2002-2004), współtwórca “The Undergrand Art Centre” w Clitheroe Wielka Brytania (2004-2005). Pomysłodawca międzynarodowego projektu rezydencji artystycznych “Incydenty” w Cieszynie, Czeskim Cieszynie, Bielsku-Białej i Wielkiej Brytanii (2005-2009). Mieszka i pracuje w Cieszynie.

Głównymi problemami poruszanymi w twórczości Toma Swobody jest pamięć i duchowość reprezentowana zarówno poprzez jednostkę, jak i wspólnotę oddziałującą na społeczeństwo. W szczególny sposób interesuje go problematyka trwania i zmiany. W swoich pracach rejestruje niezwykłe stany uniesienia podczas kontemplacji zmian zachodzących w pozbawionej wzniosłości materii. Interesują go niewyjaśnione naukowo fenomeny mające charakter ludowo-mistyczny, które sytuują się poza granicami zinstytucjonalizowanej religii.

galeria szara / strefa szarej © 2019 All Rights Reserved

galeria szara / fundacja kultury audiowizualnej strefa szarej / 2012-2016 / some rights reserved

Designed by WPSHOWER

Powered by WordPress