info:

UWAGA! PRZEBUDOWA STRONY - ZA UTRUDNIENIA PRZEPRASZAMY
Od 2016 roku zapraszamy do Galerii Szara w Katowicach, więcej szczegółów na temat aktualnych działań na stronie
www.galeriaszara.pl

Asi Mina – “Biało” – słuchowisko / koncert

BIAŁO

 

Galeria Szara zaprasza na koncert:

Asi Mina (Joanna Bronisławska) “Biało”

04.10.2014 / sobota / g. 20.00 / wstęp bezpłatny
Srebrna 1 / Cieszyn / www.galeriaszara.pl

ASI MINA / Joanna Bronisławska o słuchowisku pt.”BIAŁO”.
Słuchowisko to forma na której wyrosłam. Nie boję się zaryzykować stwierdzenia, że nie byłabym tym kim jestem gdybym całe swoje dzieciństwo nie słuchała bajek z płyt winylowych. Miałam szczęście, że był to czas traktowania młodych słuchaczy z należytym szacunkiem, który w swojej pracy staram się kultywować.

Bajki czytane były przez najlepszych aktorów, wystarczy wspomnieć o śp. I. Kwiatkowskiej czy J. Kobuszewskim, doskonałe kompozycje wykonywała często cała wielka Orkiestra Polskiego Radia, zaś autorami tekstów byli poeci tacy jak J. Brzechwy, J. Tuwima lub pisarze, którzy potrafili opowiedzieć historię barwnym językiem, wydobywając z polszczyzny wszystko co w niej najznakomitsze, poruszający wyobraźnię w taki sposób, że do dzisiaj wiele fragmentów znam na pamięć.

Z perspektywy czasu zupełnie naturalnym wydaje mi się fakt, że jako 11-sto letnia dziewczynka, uczennica szkoły muzycznej zafascynowałam się pisaniem Mirona Białoszewskiego. To jak traktował słowa i formę było mi bardzo bliskie. Usłyszałam muzykę w słowach. Poznałam literaturę do słuchania.
Te moje pierwsze doznania w kontakcie z poezją i prozą Białoszewskiego, przefiltrowane przez doświadczenia które niosę na plecach, w sercu, w głowie chciałabym tutaj przekazać.

30 lat temu fascynowała mnie bardziej forma którą Białoszewski stosuje. Zaczęło się od Teatru Osobnego. Dekonstrukcja, zabawa, neologizmy, rytmy, onomatopeje. Szaleństwo bez żadnych ograniczeń. Teraz widzę inną, bardziej mroczną stronę. Czytam o życiu. O dylematach, pytaniach, strachu, doznawaniu mocnym, głębokim, do bólu. Niemożności nazwania. Osobności. Klaustrofobii bycia w środku samego siebie i wynurzania się stamtąd od czasu do czasu, żeby złapać oddech i podglądnąć świat. Bardziej czuję czy przeczuwam. Dotyka mnie to co pisze Pan Miron.
„Szumy, zlepy, ciągi” to opowieść bardzo prosta. Odeszłam od nazwisk i nazw. Zaśpiewałam czy powiedziałam tylko takie fragmenty, które wydaje mi się że dotyczą nas wszystkich.

BIAŁO to słuchowisko zrealizowane na podstawie tekstów Mirona Białoszewskiego pochodzących z książki „Szumy, zlepy, ciągi” wydanej przez PIW w Warszawie w 1989 roku. Zrealizowane zostało jesienią 2014 roku. Pretekstem do tej realizacji było zaproszenie od Adama i Tomasza Florczyk na akcje CZYTAJ! Która co roku obywa się w Częstochowie. Tam też słuchowisko miało swoją pierwszą odsłonę na żywo.

Premiera płyty odbędzie się 10.10. 2014 a wydawcą będzie BÓŁT i mik.musik.!

///////////////////////////////////////////////////////////
Tego samego dnia od g. 14.00 zapraszamy na warsztaty muzyczne z Joanna Bronisławską “Medialiści: Roślinna orkiestra” (więc szczegółów wkrótce)
///////////////////////////////////////////////////////////

Współfinansowane ze środków budżetowych gminy Cieszyn.

galeria szara / strefa szarej © 2019 All Rights Reserved

galeria szara / fundacja kultury audiowizualnej strefa szarej / 2012-2016 / some rights reserved

Designed by WPSHOWER

Powered by WordPress