info:

UWAGA! PRZEBUDOWA STRONY - ZA UTRUDNIENIA PRZEPRASZAMY
Od 2016 roku zapraszamy do Galerii Szara w Katowicach, więcej szczegółów na temat aktualnych działań na stronie
www.galeriaszara.pl

SALT 3 / DOMINIK RITSZEL – Zając nie ucieknie

Dominik_Ritszel_Turist_2015 (5)

 

Galeria Szara zaprasza na wernisaż wystawy w ramach projektu SALT 3

Dominik Ritszel – „Zając nie ucieknie”

wernisaż: 27.06.2015 / sobota / g. 18.00
wystawa: 27.06-31.07.2015

Galeria Szara, ul. Srebrna 1, Cieszyn

Dominik Ritszel to artysta-obserwator, jak sam często wspomina fascynuje go pewnego rodzaju voyeuryzm, który pozwala z odległości anonimowego podglądacza rejestrować miejsca i sytuacje gdzie ludzie stają się materiałem badawczym w jego filmach. Przyjęty przez niego dystans pozwala na uniknięcie pułapki jednoznaczności, pozornie oczywiste sytuacje i miejsca ujawniają swoje nieoczekiwane znaczenia czy rytuały.

Podobnie ma się rzecz z pracami prezentowanymi w ramach wystawy „Zając nie ucieknie” to obserwowanie dwóch skrajnie różnych sytuacji, zawieszonych pomiędzy rygorem i twardymi regułami szkoły a beztroskim czasem wakacji. Sam tytuł wystawy naprowadza nas na szkolny klimat, wyczekiwania, odkładania czy biernego oporu w momencie przytłoczenia dyscypliną generowana przez instytucję czy rodziców, a oczekiwaniem na nicnierobienie i beztroskę wakacji

„Film o szkole” porusza kwestię kształtowania tożsamości wobec przytłaczającego rygoru Instytucji. Jest obrazem nierównego starcia z opresyjną, dyscyplinującą przestrzenią i panującymi w niej regułami zachowania.

W instytucjach takich jak szkoły, szpitale, więzienia, można doświadczyć rytmiki architektury budynku. Wszystko jest ponumerowane, wszędzie wiszą instrukcje obsługi, listy zakazów i ostrzeżeń. Panuję tam obsesyjna potrzeba organizowania i porządkowania, od której człowiek zawsze stara się uwolnić.
Video „Turysta” jest luźną serią przedstawień miejsc kojarzonych z wypoczynkiem i czasem wolnym. Poszczególne ujęcia odwołujące się do pocztówkowych pejzaży, kadrów z filmów podróżniczych i przygodowych zostały zestawione z podglądniętymi scenami ludzi wypoczywającymi na plaży, nad jeziorem, bawiącymi się w wesołym miasteczku i na wiejskim festynie.

Dwa prezentowane filmy są zestawieniem dwóch skrajnych wyobrażeń dotyczących porządku i wolności, w pierwszym przypadku najczęstszą reakcją jest frustracja, a w drugim bezsilność.

Dominik interpretując szkolne rysunki na ławkach, krzesłach, ścianach i zeszytach zauważa, że wyrażają one ten nieokreślony świat pragnień, który znajduję swoje odbicie w scenach z filmu „Turysta”.

Dominik Ritszel (ur. 1988 w Rybniku) studiował na Wydziale Grafiki Instytutu Sztuk Pięknych na Uniwersytecie Śląskim w Cieszynie i na ASP w Katowicach (kierunek: grafika). Jego prace pokazywano m.in. na międzynarodowych festiwalach wideo artu Les Rencontres Internationales (Gaîté Lyrique, Palais de Tokyo, Paryż) oraz Video Art Review THE 02 Spaces as a tool for shaping social attitudes. Uczestniczył w wielu wystawach grupowych, jak np. w Sekcji Show Off na Miesiącu Fotografii w Krakowie (2013), sieci kuratorów w Muzeum Sztuki Współczesnej MOCAK w Krakowie (2012), Mum, I just really need to focus on my art right now w Galerii Arsenał w Poznaniu (2012) i wystawie zbiorowej Mleczne Zęby prezentującej prace młodych śląskich artystów w Galerii Sztuki Współczesnej BWA w Katowicach (2013). Jego wystawy indywidualne były prezentowane m.in. w CSW Kronika w Bytomiu i Muzeum Śląskim w Katowicach. Był jednym z trojga finalistów konkursu Talenty Trójki 2013 w kategorii sztuk wizualnych, znalazł się też na krótkiej liście Nagrody Grey House Foundation. W 2014 r. otrzymał stypendium „Młoda Polska”. Wiosną 2014 r., podczas rezydencji w A-I-R Laboratory w CSW Zamek Ujazdowski w Warszawie, Ritszel stworzył film Versus prezentowany w Sali Projektowej Banku Pekao w Warszawie. W 2015 r. uczestniczył w wystawie Czekając na lepsze czasy w Miejscu Projektów Zachęty, Warszawa (kurator: Magda Kardasz).

Więcej:
http://ritszeldominik.blogspot.com/
www.curators-network.eu/database/db_item/id/dominikritszel

Wystawa Dominika Ritszela jest częścią projektu SALT 3 prezentującego artystki i artystów związanych z Cieszynem i cieszyńską Galerią SZARA. Na projekt składają się wystawy, spotkania, warsztaty i inne działania.

Projekt współfinansowany ze środków Urzędu Marszałkowskiego Województwa Śląskiego oraz Gminy Cieszyn.

organizatorzy
Galeria Szara, Fundacja Kultury Audiowizualnej STREFA SZAREJ

 

ritszel plakat

galeria szara / strefa szarej © 2019 All Rights Reserved

galeria szara / fundacja kultury audiowizualnej strefa szarej / 2012-2016 / some rights reserved

Designed by WPSHOWER

Powered by WordPress