info:

UWAGA! PRZEBUDOWA STRONY - ZA UTRUDNIENIA PRZEPRASZAMY
Od 2016 roku zapraszamy do Galerii Szara w Katowicach, więcej szczegółów na temat aktualnych działań na stronie
www.galeriaszara.pl

Maciej Chodziński SELBSTASSEMBLIERUNG / Samoorganizacja

wernisaż // 3.10.2915 // g.18.00
wystawa // 4.10 – 15.11.2015
Galeria SZARA // ul. Srebrna 1 // Cieszyn
www.galeriaszara.pl

Jeśli raj jest stanem ostatecznej, idealnej symetrii, to historia ‘wielkiego wybuchu’ jest historią raju utraconego (…). Rezultat to zróżnicowany wszechświat złamanej symetrii, która nas teraz otacza.
John Barrow & Joseph Silk, The Left Hand of Creation

Tuż po Wielkim Wybuchu Wszechświat był bezkształtny, pozbawiony formy i zawartości. Ten błogi stan symetrii został jednak szybko zakłócony. Ciemny, prosty, nieznający cierpienia Wszechświat zaczął stygnąć i nabierać kształtów. Symetria i stan równowagi zostały zaburzone, rozpoczął się bezlitosny marsz materii i energii ku cięższym pierwiastkom. Niejednorodności w gęstości gazów niczym zarodki krystalizacji o kosmicznej skali stały się ogniskami grawitacyjnymi, które zaczęły przyciągać otaczający je materiał. Powstały gwiazdy wypluwające ze swych jąder ciężkie pierwiastki umożliwiające uformowanie się układów planetarnych. Z biegiem czasu ich materiał ostygł, zakrzepł do formy kryształów i cząsteczek o rosnącej złożoności. W ten sposób powstała gleba do zasiania życia, według niektórych będącego naturalnym stanem docelowym cykli samoorganizujących się reakcji chemicznych.
To nie Zły Demiurg, jakby się wydawało, jest odpowiedzialny za stworzenie świata w formie takiej, jaką znamy, ale proces zwany samoorganizacją. To z jej winy złożoność i struktura mogły wyłonić się z pierwotnej bezkształtności. Tak różnorodne zjawiska jak turbulencje cieczy, rozrost ciał krystalicznych i sieci neuronowych wynikają ze skłonności układów fizycznych do samorzutnego tworzenia nowych stanów złożoności.
Podczas październikowej wystawy w Galerii Szara Maciek Chodziński pokaże swój projekt Selbstassemblierung (pol. Samoorganizacja) składający się z filmów, dźwięku, obiektów i instalacji site-specific. Centrum instalacji stanowić będzie film autorstwa Chodzińskiego i wielokanałowa instalacja audio autorstwa Krzysztofa Topolskiego aka Arszyn’a. Ta praca oraz towarzyszące jej obiekty, filmy i obrazy Chodzińskiego będący stanowią próbę audiowizualnego opisu zjawiska samoorganizacji, która według autora wystawy jest jednym z podstawowych praw przyrody.

Maciej Chodziński (ur. 1981) – Urodził się w Gdańsku. Mieszka i pracuje w Warszawie.
Maciej Chodziński zajmuje się malarstwem, grafiką, tworzeniem wideo, obiektów i instalacji. Pomysłodawca i współtwórca niezależnego magazynu artystycznego „Krecha” (2006-2014). Autor projektów Powinni się Nie Urodzić czy Robót Ziemnych, które realizuje wraz z Maćkiem Salamonem.
Absolwent Wydziału Grafiki gdańskiej Akademii Sztuk Pięknych (2008) oraz Wydziału Filozofii na Uniwersytecie Gdańskim (2005).
http://chodzinski.blogspot.com/

Krzysztof Topolski aka ARSZYN (ur. 1973) – mieszka i pracuje w Gdańsku.
Elektroakustyczny improwizator, autor soundartowych projektów, perkusista, kurator. W jego pracy kluczowe pojęcia to noise i soundscape. Interesują go poszukiwania w sferze perkusji oraz live electronic, muzyka improwizowana i elektroakustyczna; komponuje przy użyciu komputera, tworzy instalacje dźwiękowe oraz realizuje nagrania terenowe. Organizuje prezentacje i wykłady poświęcone muzyce współczesnej, akustycznej ekologii i sztuce dźwięku, prowadzi warsztaty. Jest kuratorem festiwalu Soundplay oraz cyklu warsztatów Dźwiękowiska w CSW Łaźnia w Gdańsku.

galeria szara / strefa szarej © 2019 All Rights Reserved

galeria szara / fundacja kultury audiowizualnej strefa szarej / 2012-2016 / some rights reserved

Designed by WPSHOWER

Powered by WordPress