info:

UWAGA! PRZEBUDOWA STRONY - ZA UTRUDNIENIA PRZEPRASZAMY
Od 2016 roku zapraszamy do Galerii Szara w Katowicach, więcej szczegółów na temat aktualnych działań na stronie
www.galeriaszara.pl

joanna rzepka | nigdy tu i teraz

05.04 – 13.04

Rzeczywistość symulacji

Rozpięci pomiędzy rzeczywistością a fikcją staramy się odnaleźć sens. Prawdą jest, iż nasza “pozorna” realność złożona jest z szeregu obrazów, sytuacji, emocji. Dążenie do bycia pomiędzy, do odnalezienia drogi, która zakoduje podaną nam “rzeczywistość” jest wyjątkowo skomplikowane. Coraz częściej realność nakłada się na wirtualność. Poruszamy się w przestrzeni istniejącej w efekcie współistnienia tych stanów.
Wystawa wypływała z tej problematyki. „Nigdy Tu i Teraz” to instalacja video Joanny Rzepki, wykorzystująca nowe media elektroniczne do „zbadania” stanu umysłu współczesnego człowieka. Zatrzymanie w „nie czasie” to cecha charakterystyczna realizacji. Brak punktu odniesienia czyni z odbiorcy istotną sylabę domykającą sens pracy, na która składają się dwie projekcje video na przeciwległych ścianach galerii oraz umieszczona pomiędzy instalacja szyb. W tychże nakładają się projekcje z zarejestrowanego i zapętlonego wycinka czasu, nocy i dnia. Powstaje nierealna sytuacja, będąca nałożeniem dwóch przeciwstawnych sobie chwil. Nasz umysł je spaja podobnie jak się to dzieje z obrazami otaczającymi nas na co dzień, a to co powstaje jest subiektywnym złożeniem dwóch światów. Instalacja Joanny Rzepki pozwoliła nam również na zaobserwowanie procesu, w którym dekonstrukcji ulegają obrazy zawłaszczone rzeczywistości. Pozostaje „uwierzyć w symulację”, w obraz mający zaświadczać o „prawdziwszej prawdzie”.

Joanna Rzepka – Dziedzic
ur. 24 stycznia 1979r. w Bielsku – Białej. W 2004 roku ukończyła studia na poznańskiej ASP (m.in. dyplomem z fotografii intermedialnej). Jak na razie mieszka w Cieszynie gdzie prowadzi galerię Szara i spełnia się artystycznie jako ogniwo grupy pozitywnej, realizując także własne projekty. W swoich pracach często prowadzi grę z rzeczywistością o odbiorcą, niepewność wzmagana jest poprzez wielowątkową strukturę realizacji, zaskakujący kontekst czy pozornie banalną tematykę.

galeria szara / strefa szarej © 2019 All Rights Reserved

galeria szara / fundacja kultury audiowizualnej strefa szarej / 2012-2016 / some rights reserved

Designed by WPSHOWER

Powered by WordPress