info:

UWAGA! PRZEBUDOWA STRONY - ZA UTRUDNIENIA PRZEPRASZAMY
Od 2016 roku zapraszamy do Galerii Szara w Katowicach, więcej szczegółów na temat aktualnych działań na stronie
www.galeriaszara.pl

paulina poczęta | pokrowce szyte z pamięci

29.06 – 30.07


“Pokrowce szyte z pamięci”
(2004 – 2005) obiekt instalacja, dyplom

Jesteśmy zadomowieni w tym, co nas otacza i dążymy do tego zadomowienia, a “Pokrowce szyte z pamięci” są tego przykładem. Historia, którą opowiada praca jest bardzo osobista i zindywidualizowania, tak jak przeszłość, która jest osobistym przeżyciem każdego z nas. Pospolite przedmioty jak: koń na biegunach, lampa wieczorna, narzuta, serwetki, szachy itd. są banalne, ale przez skonstruowanie ich na nowo wykorzystując do tego celu konkretne materie, autorka skłania się ku afirmacji ich urody i siły z jaką ugruntowały się w jej pamięci, związanej z dzieciństwem i dorastaniem.
Pozszywane na domowej maszynie kawałki różnych kształtów i wielkości materiałów symbolizują niejako zróżnicowany upływ czasu, jaki pozostaje w naszej pamięci. Skrawki, fragmenty rzeczy pozostawiają przestrzeń dla interpretacji, własnego odczytywania historii i umieszczania w niej własnego życia. Pokrowce… są historią zmaterializowaną w sprzętach domowego użytku, pokazując jednocześnie wnętrze i zewnętrze wspomnień, reliktów przeszłości pomiędzy którymi rozpięte jest życie, upływ czasu, wspomnień, bliższe temu, co już mineło niż terażniejszości. Ludzie istnieją poprzez rzeczy, które ukrywają cienie ich właścicieli.

Paulina Poczęta
Urodziła się 26 września 1980 r. w Zawierciu. W latach 2000-2005 studiowała Edukację Artystyczną w Zakresie Sztuk Plastycznych Filii Uniwersytetu  Śląskiego w Cieszynie. Dyplom w zakresie grafiki warsztatowej uzyskała w 2005. Tworzy prace, które mieszczą sie w granicach wyznaczonych przez rzeźbę, obiekt, instalacje korzystając z techniki szycia, oraz konkretnego materiału-budulca, będącego zawsze najpierwtą konkretną rzeczą, zapamiętaną fakturą. Dąży do pokazania urody w pierwotnej, surowej postaci szytych obiektów, urody w prowokująco bezinteresownej, z drugiej strony uridy nie czysto zewnętrznej, ale wiążącej się z faktem istnienai rzeczy, wspomień i ich współoddziaływania, prowadzącego przez przeżycie estetyczne do przeżycia egzystaencjalnego.
linkowska@wp.pl

galeria szara / strefa szarej © 2019 All Rights Reserved

galeria szara / fundacja kultury audiowizualnej strefa szarej / 2012-2016 / some rights reserved

Designed by WPSHOWER

Powered by WordPress