info:

UWAGA! PRZEBUDOWA STRONY - ZA UTRUDNIENIA PRZEPRASZAMY
Od 2016 roku zapraszamy do Galerii Szara w Katowicach, więcej szczegółów na temat aktualnych działań na stronie
www.galeriaszara.pl

magazyn | fotorelacja

21 -31.07

Galeria Szara od początku swojego istnienia, jest miejscem “żywym”, skupia wokół siebie osoby, które twórczo reagują na otaczajacy ich świat. Są to głównie studenci, choć nie tylko, którzy niejednokrotnie pierwszą swoja wystawę mieli właśnie w Szarej. Nie wszyscy wytrzymują, lecz ci którzy potrafią wykorzystać szansę i czują energię miejsca tworzą “Magazyn Szarej”, mentalnie i artystycznie.
“Magazyn” to specyficzny obraz potencjału, jaki kryje się w lokalnej panoramie artystycznej Cieszyna, jest to jednak osobisty i subiektywny obraz stworzony przez osoby blisko związane z galerią Szara. Poszczególne postawy nie tworzą jednolitej struktury oferując różnorodny i bogaty collage, rozpięty pomiędzy tradycyjnym malarstwem, poprzez instalacje, video art, envioroment, po projekty muzyczno-wizualne.

Paulina Poczęta – instalacja “pokrowce szyte z pamięci”
Urodziła się 26 września 1980 r. w Zawierciu. W latach 2000-2005 studiowała Edukację Artystyczną w Zakresie Sztuk Plastycznych Filii Uniwersytetu  Śląskiego w Cieszynie. Dyplom w zakresie grafiki warsztatowej uzyskała w 2005.
Tworzy prace, które mieszczą się w granicach wyznaczonych przez rzeźbę, obiekt, instalacje korzystając z techniki szycia, oraz konkretnego materiału-budulca, będącego zawsze najpierw tą konkretną rzeczą, zapamiętaną fakturą. Dąży do pokazania urody w pierwotnej, surowej postaci szytych obiektów, urody w prowokująco bezinteresownej, z drugiej strony urody nie czysto zewnętrznej, ale wiążącej się z faktem istnienia rzeczy, wspomnień i ich współoddziaływania, prowadzącego przez przeżycie estetyczne do przeżycia egzystencjalnego.

Daniel Hryciuk – interwencje w przestrzeń miejską Cieszyna
Pochodzi z Bytomia, interesuje się sztuką mającą swoje korzenie w “kulturze ulicznej”, czerpie w równym stopniu ze sztuki współczesnej jak i z graffiti, kreskówek czy komiksów. Tworzy obiekty specyficzne “wlepki”, z  tak nietypowych dla tej techniki materiałów jak ceramika czy filc. Fascynują go ulotne miejskie interwencje, często prawie niezauważalne ingerencje, zatopione w kontekście miejsca, posługujące się językiem zaczerpniętym z kultury hip-hopowej. Sam o swoich działaniach mówi: “Staram się wnosić energię w tkankę miasta, zderzać się z człowiekiem i samym sobą, ale jednoczesnie dobrze jest się bawić robiąc to co się robi”.

Grupa Pozitywna – Joanna Rzepka – Dziedzic | Łukasz Dziedzic | Marcin Pietruszka
Grupa Pozitywna (powstała w lipcu 2004 w Cieszynie) to trzy osoby poszukujące pozytywnych wrażeń, które postanowiły spiąć swoje działania dla uzyskania większej siły wyrazu. Grupa zajmuje się obserwacją rzeczywistości, w celu wyłuskania jej nie zawsze zauważalnych drobin, które trawestuje ma swoisty dla siebie język, pełen absurdu, ironii i pozornego banału. Członkowie grupy poruszają się w obszarze najróżniejszych mediów od tradycyjnej fotografii czy malarstwa poprzez film video, instalacje multimedialne do projektów/performances muzyczno/wizualnych włącznie (projekt Paracetamol). Działania Grupy Pozitywnej są często reakcją na zastaną przestrzeń czy sytuacją społeczną.

Paracetamol akcja muzyczno/wizualna
Paracetamol to “projekt dźwiękowy” (elektro-akustyczny) grupy pozytywnej z gościnnym udziałem Josepha Tkachooka dopełniany hipnotycznymi wizualizacjami J.R.Positivo. To tworzona na żywo, improwizowana, ewoluująca struktura dzwiękowo/wizualana.

Joanna Rzepka – Dziedzic | “crop” 2005
ur. 24 stycznia 1979r. w Bielsku – Białej. W 2004 roku ukończyła studia na poznańskiej ASP (m.in. dyplomem z fotografii intermedialnej). Jak na razie mieszka w Cieszynie gdzie prowadzi galerię Szara i spełnia się artystycznie jako ogniwo grupy pozitywnej, realizując także własne projekty. W swoich pracach często prowadzi grę z rzeczywistością o odbiorcą, niepewność wzmagana jest poprzez wielowątkową strukturę realizacji, zaskakujący kontekst czy pozornie banalną tematykę.

Łukasz Dziedzic | “sofa sutra” 2005
Urodzony w 1977 roku w Mysłowicach. Studia w Instytucie Sztuki Uniwersytetu Śląskiego fili w Cieszynie; w 2004 dyplom z zakresu grafiki warsztatowej w pracowni prof. Andrzeja Pietsha. Obecnie asystent w Katedrze Grafiki. Współprowadzący Galerię “Szara” w Cieszynie. Członek kolektywu artystycznego “Grupa Pozitywna”, współzałożyciel projektu multimedialnego Paracetamol, organizator Festiwalu Sztuki Młodych “Sfera Szarej”, kurator wystaw oraz autor tekstów o sztuce współczesnej. W swoich pracach wykorzystuje szerokie spektrum mediów począwszy od tradycyjnej grafiki, fotografii, czy malarstwa, po przez videoart, instalacje, performance, po  eksperymentalne projekty muzyczno-wizualne.

Marcin Pietruszka | “5 pejzaży” (fragment) 2004/05
Urodził się w 1978r. w Krakowie; studia Instytut Sztuki w Cieszynie, katedra rzeźby. Członek Grupy Pozitywnej, współtwórca projektu Paracetamol. W swoich projektach wykorzystuje różne media, malarstwo, fotografia, czy performance, instalacja, video. Zajmuje się również /produkcją/ i generowaniem przestrzeni dźwiękowych.Jego ostatnie projekty eksplorują materię malarastwa, badają tak rzedko dziś podejmowane problemy faktury czy barwy, przefiltrowane jednak przez ponowoczesny kontekst.

 

 

 

 

galeria szara / strefa szarej © 2019 All Rights Reserved

galeria szara / fundacja kultury audiowizualnej strefa szarej / 2012-2016 / some rights reserved

Designed by WPSHOWER

Powered by WordPress