CHARAKTERYSTYKA: Jan Skawiński, „Latarnik” Henryk Sienkiewicz

CHARAKTERYSTYKA: Jan Skawiński, „Latarnik” Henryk Sienkiewicz

Główny bohater

Jan Skawiński to główny bohater noweli Henryka Sienkiewicza pt. Latarnik. Gdy został latarnikiem na wyspie Aspinwall, miał ponad siedemdziesiąt lat. Był Polakiem, który za młodu emigrował z Polski. Całe swoje życie tułał się po świecie, przez co dużo przeszedł. Na starość postanowił udać się do spokojnego miejsca, w którym wreszcie odpocznie.
Pomimo swojego wieku był silny i pełen hartu ducha. Miał siwe włosy, niebieskie oczy i opaloną skórę. Odznaczał się odwagą i cierpliwością, a jego wytrwałość pomogła mu przetrwać wojnę. Bohater był pracowitym człowiekiem, świadczą o tym wykonywane przez niego zawody, m. in. poszukiwacz diamentów, wydobywacz złota, był także harpunnikiem na wielorybniku.

Przemijanie w czasach baroku.

Sumienny patriota

Swoje obowiązki zawsze wykonywał sumiennie. Był także patriotą, świadczą o tym uronione łzy podczas lektury "Pana Tadeusza". Po przeczytaniu paru wersów od razu przypomniał sobie dom rodzinny. Przez wspomnienia nawiązujące nawiązujące do domu i rodziny zapomniał włączyć latarnię i został zwolniony. Dalej musiał kontynuować swoją tułaczkę. Ale od tamtej pory zawsze z uśmiechem na twarzy i z książką u boku, dzięki której był bliżej ojczyzny.
Jan Skawiński nigdy nie tracił nadziei, wiedział, że w końcu los się do niego uśmiechnie. Był szczęśliwym człowiekiem, radość sprawiały mu praca i książki.