W literaturze występują różne typy narratorów. Jak wiadomo, postać ta jest niezbędna w kontekście opowiadania. Należy pamiętać, że jest on obecny przez całą fabułę. Informuje więc czytelnika o szczegółach istotnych dla fabuły, może też ukrywać przed nim informacje.
Kim jest narrator w literaturze?
Przede wszystkim należy wiedzieć, że narrator to postać, która jest wkomponowana w kontekst utworu. Przede wszystkim przekazuje czytelnikowi istotne informacje.
Pisarz tworzy wszystkie szczegóły dzieła. I on też decyduje, jaki typ narratora najlepiej pasuje do charakterystyki utworu. Krótko mówiąc, jego rola jest kluczowa, aby wyjaśnić i wytłumaczyć istotne fakty.
Jakie są różne typy narratora w literaturze?
Jak już pewnie wiecie, w literaturze występują różne typy narratorów, każdy z nich ma swoje cechy charakterystyczne.
Trzecia osoba
Generalnie narrator jest przedstawiony jako znajdujący się poza wydarzeniami, które mają miejsce w fabule. Jednak doskonale zdaje sobie sprawę z tego, co się stało, a także z tego, kim są postacie. Nie wpływa swoimi decyzjami na rozwój historii. Należy pamiętać, że jego pozycja jest pozycją obserwatora. Jest to profil narratora, który występuje w wielu klasycznych opowieściach dla dzieci.
Jakie są jego cechy charakterystyczne? Jest on wszechwiedzący. To znaczy, że wie absolutnie wszystko o bohaterze i innych postaciach. Nawet ich tajemnice. Ponadto potrafi zagłębić się w ich myśli i uczucia. Jego głos wnosi do opowieści intymny akcent. Dlatego z precyzją opisuje uczestników akcji.
Pierwsza osoba
W tym przypadku narrator jest częścią opowieści. W jakiś sposób jest on związany z najistotniejszymi wydarzeniami w fabule. I jest bezpośrednio zaangażowany w to, co opowiada. Nie pełni on roli zewnętrznego obserwatora, jak w poprzednim przypadku. Na ogół jest to jeden z bohaterów fabuły, który pełni również funkcję narratora. Jest to formuła, którą można znaleźć w pisarstwie autobiograficznym. Na przykład w tych utworach, które mają strukturę dziennika lub ciągu listów. Jeśli szukasz ciekawych biografii, porządne rekomendacje znajdziesz w www.topksiazki.pl
Narrator będący świadkiem
Jego głos również jest w pierwszej osobie. Jednak rola, jaką uzyskuje w fabule, nie jest rolą protagonisty. Jest związany z tym, co się dzieje, ale zajmuje pozycję zewnętrznego widza. Ktoś, kto był świadkiem sytuacji ze względu na określoną okoliczność.
W konsekwencji dzieli się tą informacją z czytelnikiem. Ale sedno tego, co się stało, obraca się wokół stron trzecich. Nie zajmuje on wiodącej roli w tym, co się dzieje, jak to ma miejsce w przypadku narratora protagonisty. Zresztą w tym drugim przypadku jego komentarzom towarzyszy subiektywizm. Głos narratora-świadka jest obecny np. w opowiadaniach o Sherlocku Holmesie.